Preľude je začiatok. Niečo, čo tu bolo dávno pred nami. História, ktorá nás formuje. Tradície, ktoré sú našou súčasťou. Dedičstvo našich predkov, bez ktorých by sme nemohli dnes obdivovať krásu slovenskej ľudovej kultúry. Toto všetko vdýchlo život značke preľude, ktorá vznikla z ľudu.

Poslanie tvoriť moderné odevy inšpirované našim, slovenským ľudovým umením berieme ako poslanie, odkaz našej generácii.

Ľan

Prírodná plodina. Nám vlastná. Šetrná k životnému prostrediu. Ohľaduplná k nášmu telu, hypoalergénna.

Ľan je vysoko priedušný, v lete chladí, v zime hreje. Odolný voči oderu i teplu. Chráni nás pred slnečným žiarením. Krčiť sa krčí, a preto je nádherný a jedinečný, lebo pochádza z prírody. Pre to všetko preľude používa čistý prírodný ľan. 

Inšpirácia

Naše dedičstvo je nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie. Obhliadnime sa spolu za minulosťou, aby sme ju v čo v najkrajšej podobe preniesli do súčasnosti. Buďme hrdí na to najlepšie, čo nám tu predkovia nechali. Vážme si originalitu a jedinečnosť, ktorou sa môžme pýšiť a nikde inde ju nenájdeme. Spoznajme vlastnú identitu. Buďme tu spolu pre ľud. Preľude. 

Vyšívka


 patrí na Slovensku k najbohatším prejavom ľudového výtvarného umenia.

Je to kultúrny fenomén, ktorým si šikovní ľudia zdobili odevy. výšivka sa líšila od kraja ku kraju a využívala rôzne náročné techniky, farby a ornamentiku. Určovala postavenie, stav, pôvod človeka. Tradovala sa z pokolenia na pokolenie.

Preto ňou zdobíme šaty preľude, lebo si zaslúži byť obdivovaná aj naďalej.